Mykóza.com

Nejčastější vaginální onemocnění

Léčba mykózy

Hlavní léčba mykózy spočívá v užívání a aplikaci antimykotických přípravků a léků (antimykotika, fungicidy), které kvasinky a plísně hubí. Někdy je však potřeba s kvasinkou bojovat komplexně, navrátit tělu rovnováhu, aby kvasinka neměla šanci se znovu přemnožit.

Správná strava

Tato komplexní léčba sestává z několika kroků, které se navzájem prolínají. Správná strava (protikvasinková dieta) slouží k vyhladovění a odstranění kvasinek z těla a potravinové doplňky vedou k obnovení rovnováhy střevní mikroflóry, k posílení imunity a funkce jater.

Antimykotika většinou působí během několika dní, správná strava zlepší stav během několika týdnů, kompletní detoxikace organismu však může trvat i několik let.

Přípravky proti kvasinkám a plísním

Na trhu je k dostání bez receptu hned několik přípravků vhodných k boji s kvasinkami a plísněmi. Lékárníci vám jistě poradí, který je pro vás ten správný. Jedná se převážně o přípravky k lokálnímu použití ve formě tablet, dražé, tekutiny, gelu, masti, šampónu apod.

S marným bojem pomůže lékař

Trpíte-li vaginální mykózou, plísní nohou, nehtů atd. Pokud však s kvasinkami bojujete bezúspěšně nebo se vám kvasinky neustále vracejí, navštivte lékaře, se kterým se poradíte o dalším postupu.

Antimykotika a fungicidy obsahují látky ničící kvasinky a plísně (Nystanin, Natamycin, Amphotericin), užívají se také přípravky s kyselinou kaprylovou.

Přírodní pomocníci proti kvasinkám

Mezi přírodní pomocníky hubící kvasinky patří syrový česnek nebo česnek ve formě tablet, aloe vera, tea tree olej, extrakty z grapefruitových jadérek a jiné přírodní a bylinné přípravky (např. Korolen, Vironal, Albisan, Mykostop).

K rozšíření kvasinky dochází velmi často oslabením imunitního systému. K udržení kvasinek pod kontrolou je proto nezbytné imunitní systém posílit. Dbejte na příjem dostatečného množství vitamínu C ve stravě, můžete užívat echinaceové přípravky nebo jablečný ocet.

Obnovte rovnováhu bakterií ve střevech

Přemnožením kvasinek dochází k narušení rovnováhy bakterií ve střevech. Její obnově dopomůžete konzumací přírodních jogurtů, podmáslí a kefíru nebo potravinových doplňků obsahujících probiotika (Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum).

Přemnožené kvasinky mají svůj vlastní metabolismus. Přeměňují cukry a škroby na alkohol a aldehydy. Tyto látky spolu s odumírajícími kvasinkami a jejich toxiny putují krví do jater, která jsou tímto přetěžována, což se navenek projevuje únavou a špatnou pletí. K posílení jater slouží některé bylinné přípravky (např. Rabanon nebo ostropestřec mariánský).

Vedlejší příznaky

Když kvasinky hynou, vytvářejí toxické látky. Pokud jich je větší množství, než je tělo schopno vyloučit, mohou se dočasně objevit bolesti hlavy, kloubů, nevolnost, podrážděnost či únava.

Odborně se toto nazývá Herxheimer – Jarischova reakce. Nelekněte se a v léčbě pokračujte. Vypijte denně 2,5 – 3 litry tekutin, které odvedou toxiny z těla ven. Mimo vody, bylinných čajů a zeleninových šťáv je vhodný také čaj Lapacho a Maté.

Dostatečná hygiena během léčby

Během léčby se doporučuje prát prádlo, ručníky a žínky na 95°C. Nechte se zubním lékařem zkontrolovat, popř. opravit chrup, vyměňte zubní kartáček a přes noc ho namáčejte do roztoku s protikvasinkovým přípravkem nebo ve slané vodě (1 lžičku soli rozpusťte ve 100 ml vody).

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.