Mykóza.com

Nejčastější vaginální onemocnění

Mykóza v těhotenství

Vaginální mykóza je velmi častou nepříjemností trápící těhotné ženy.

Projevuje se svěděním okolo poševního vchodu, bělavým výtokem tvarohovité konzistence, pálením při močení nebo pohlavním styku, sliznice může být zduřelá a zarudlá, někdy se mohou objevit také bolesti v podbřišku.

Nejčastější původce mykózy

Jejím původcem bývá nejčastěji kvasinka Candida albicans, označuje se proto také jako kvasinková infekce nebo kandidóza. Candida se v pochvě běžně nachází, problém nastává, jakmile se přemnoží. Příčin této situace může být více, v těhotenství vznik mykóz podporují hormonální změny.

Stoupá hladina estrogenu v krvi, ten napomáhá ukládání polysacharidu (cukru) glykogenu v buňkách poševní sliznice. Mnohé těhotné trpí těhotenskou cukrovkou a tedy zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvasinky cukr milují, a proto se těhotné ženy stávají k mykotickým infekcím náchylnější.

O to důležitější je dodržovat v těhotenství preventivní opatření a vyvarovat se rizikovým faktorům (viz Vaginální mykóza).

V těhotenství neriskujte

Mimo těhotenství lze proti kvasinkám zkusit bojovat nejprve samoléčbou, v tomto období se však doporučuje tento problém konzultovat s lékařem, protože jeho léčba je složitější a méně účinná.

Navíc se toto onemocnění v těhotenství rádo a často vrací (právě kvůli ideálním podmínkám). Po porodu, kdy se hladiny hormonů a cukru vrací do normálu, se obvykle vše samo upraví.

Plod je většinou ochráněn

Přestože je plod proti běžným infekcím chráněn uzavřeným děložním čípkem, vleklá nebo silná neléčená infekce může přirozenou bariéru porušit a plod tím ohrozit (např. předčasným odtokem plodové vody).

K přenosu však dojít může

K přenosu na plod může dojít také jeho průchodem neléčeným porodním kanálem. Dlouhodobá kvasinková infekce dělá poševní sliznici velmi křehkou. Při porodu tak může dojít k většímu poranění.

Protože má mykóza velmi nepříjemné projevy, je většinou léčena a k výše zmíněným účinkům tak málokdy dochází.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.