Mykóza.com

Nejčastější vaginální onemocnění

Kandidóza (Candida albicans)

Candida albicans je druh parazitické kvasinky, řadí se do říše hub. Do lidského těla se dostává krátce po porodu, je jeho přirozenou součástí, osídluje střeva, pohlavní ústrojí, ústa, jícen a krk.

Nachází se však také všude kolem nás, ve vzduchu, v půdě či ve vodě. V našem organismu žije v rovnováze s ostatními bakteriemi. Za určitých podmínek se však začne nekontrolovatelně množit, uvnitř těla dojde k nerovnováze a vzniká infekce, kandidóza – nejčastěji pouze místní, v těžkých případech nebo při zanedbání léčby i celková.

Kvasinka se objeví při snížené imunitě

Kandida pak může putovat krevním oběhem do všech tělních orgánů. Často se tak děje u osob s oslabeným imunitním systémem (po chemoterapii, rozsáhlejší operaci, při HIV infekci, malnutrici – podvyživení).

K dalším faktorům umožňujícím její nadměrné přemnožení patří užívání hormonálních preparátů (antikoncepce), antibiotik (spolu s bakteriemi způsobujícími nemoc hubí také bakterie tělu potřebné, které drží kandidu pod kontrolou), některé nemoci (cukrovka), nadměrné působení stresu, špatná životospráva s nadbytkem sacharidů ve stravě, alkohol a drogy.

Boj s přemnoženými kvasinkami je mnohdy těžký a dlouhodobý, vyžaduje silnou vůli a hlavně trpělivost.

Vaginální mykóza

Nejčastěji se můžete setkat s vaginální kvasinkovou infekcí, která se projevuje bílým výtokem tvarohovité konzistence doprovázeným urputným svěděním, pálením a bolestí při močení a pohlavním styku. Ascendentním šířením (směrem nahoru) může dojít k zánětu dělohy nebo močových cest.

Mykóza penisu

U mužů se na penise v oblasti žaludu a předkožky tvoří bělavá hmota, sliznice svědí, je zarudlá a nateklá. U obou pohlaví toxiny vylučované kandidou zapříčiňují sexuální nechuť.

Mykóza trávícího traktu

Rozmnožení této kvasinky v trávicím traktu se projevuje nepříjemnou chutí v ústech a zápachem z úst, jazyk je bíle povleklý a daná osoba je náchylná k tvorbě aftů. U dětí způsobuje onemocnění zvané moučnivka (bělavý povlak v ústech). Je příčinou nadměrné chuti na sladké.

Cukry ve střevech zkvasí, přemění se na etanol a oxid uhličitý, důsledkem jsou nadýmání a bolesti břicha, střídá se zácpa s průjmem. Oblast okolo konečníku svědí a pálí. Nadměrný příjem cukrů má negativní dopad na postavu a nepřímo tak ovlivňuje psychický stav.

Mykóza kůže

Při napadení kůže způsobuje svědění a pálení, tvoří mokvavé bělavé nebo zarudlé šupinaté ekzémy. Pokožka hlavy je rovněž suchá, svědí a tvoří se lupy. Může se rozšířit také na nehty, které pak mění svůj tvar (jsou hrbolaté) a barvu (dožluta), jsou křehké, snadno se lámou a uvolňují se z lůžka.

Kolování krví a lymfou má za následek zduření uzlin a otoky. Napadenému je často zima, má nižší tělesnou teplotu, tlak může být jak vyšší, tak nižší.

očích pálí, svědí, oči nadměrně slzí, bolí a jsou přecitlivělé na světlo.

Důsledkem přenosu do nosu je chronická rýma a ucpaný nos doprovázený nepříjemným svěděním.

uších je původcem přecitlivělosti na zvuky, zvonění v uších a častých zánětů.

Na vrub ji lze připsat také depresi, náladovost, ospalost a únavu, bolest hlavy nebo migrény.

Typické příznaky kandidózy

Z výše zmíněných příznaků vyplývá, že některé příznaky jsou typické, u některých nelze přímo určit, zda jsou způsobeny Candidou albicans. K jejímu průkazu slouží laboratorní testy vzorku stolice, moči, stěru z úst, kůže, nehtů, vlasů apod.

Pro diagnostiku kandidy v orgánech je nutná biopsie (vytětí malinké části orgánu). Množství kvasinek lze v některých případech stanovit také vyšetřením krve.

Laický text na kandidózu

V některých publikacích se uvádí test, který může poukázat na nadměrnou přítomnost kandidy v těle. Není testem vědeckým, jeho přesnost je však poměrně vysoká. Ráno, ihned po probuzení, dříve než něco sníte nebo vypijete, plivněte do průhledné sklenice s vodou.

Zhruba za 30 minut se do sklenice podívejte. K rozmnožení kandidy u vás zřejmě došlo v případě, že se sliny zakalily a visí z nich jakési řetízky, popř. pokud klesly ke dnu.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.