Mykóza.com

Nejčastější vaginální onemocnění

Moučnivka

Kvasinka Candida albicans se může přemnožit také u zdravých kojenců a malých dětí. Způsobuje pak onemocnění zvané moučnivka (soor, dříve moniliáza).

Moučnivka u dětí

Projevuje se bělavými povlaky v ústech – na jazyku, tvářích, dásních nebo na patře. Vypadají jako sražené mléko nebo tvaroh a nejdou jednoduše setřít. Někdy bývá doprovázena také mokvajícími puchýřky v okolí konečníku.

Léčí se 0,5 – 1% genciánovou violetí, fialovým protiplísňovým roztokem. Genciána je v lékárnách běžně dostupná. Nanáší se na postižená místa. K aplikaci můžete použít vlastní prst ovázaný kouskem obvazu. Pokud moučnivka nezmizí do 3 – 4 dnů, navštivte lékaře.

Na moučnivku lze použít také výplachy dutiny ústní roztokem tea tree oleje, zeleného jílu nebo aloe vera. Před jeho použitím se však u dětí poraďte s lékařem.

Zároveň je nutné všechny dudlíky, které dítě používá, vyvářet nejlépe ve vodě s trochou octa.

Pokud dítě stále kojíte, pravděpodobně budete mít kvasinky také na bradavkách. Ty se však neléčí, pokud se na nich neprojeví příznaky – pálení, svědění (oba příznaky se zhoršují po krmení), změna barvy, olupování, nebo naopak může být bradavka s dvorcem hladká a lesklá s bělavými flíčky. V tom případě se na bradavky aplikují lokální protiplísňové masti (po poradě s lékařem či lékárníkem).

Moučnivka u dospělých

Moučnivka se může objevit také u dospělých osob se slabým imunitním systémem (např. při HIV, při chemoterapii) a s chronickým onemocněním jater.

Oslabená játra nestíhají štěpit zásobní glykogen a tedy zásobit energií prospěšné střevní bakterie. V tomto případě léčba nespočívá v hubení kvasinek a plísní, ale v podpoře funkcí jater a v posílení imunity.

V poslední době se vyskytly informace o možné toxicitě a kancerogenitě genciánové violeti. Tyto spekulace však SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) nepotvrdil.

Během používání genciány se vyskytly tak ojedinělé komplikace, kvůli kterým nebylo nutno tuto látku zakázat a stále je na moučnivku lékem první volby – pokud je používána ne příliš často a v běžném množství. Neměla by se používat na otevřené rány a při přecitlivělosti na tento přípravek.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.