Mykóza.com

Nejčastější vaginální onemocnění

Protikvasinková dieta

Léčba kvasinkového onemocnění, obzvláště pokud se ho nemůžete zbavit nebo se vám stále vrací, by měla být doplněna protikvasinkovou dietou. Protože kvasinky milují sladké, jejím základem je především vyloučení cukru a bílé mouky ze stravy.

Cílem této diety není vymýcení kandidy z lidského organismu, ale znovunastolení ekologické rovnováhy v těle.

Prvních 14 dní, to je většinou doba, po kterou probíhá léčba antimykotickými přípravky, je dieta nejpřísnější. V tomto období se strava skládá převážně ze zeleniny, bílého masa, ryb a kysaných mléčných výrobků.

Spolu s dietou vysaďte antikoncepci či jiné hormonální preparáty, steroidy, kortikoidy a antibiotika, pokud je to možné.

Co tedy jíst?

Jezte hodně zeleniny a zeleninových salátů. Hodí se všechny druhy zelí (především to kysané), brokolice, celer, cuketa, mrkev, řepa, fazole, kedluben, lilek, okurky, papriky, rajčata, ředkvičky, špenát, cibule, česnek, křen a další. V klidu si dopřejte také houby. Brambory jezte pouze v omezeném množství, protože obsahují hodně škrobu (což je vlastně sacharid).

Denně si dejte bílý přírodní jogurt (nejlépe s živými kulturami), podmáslí nebo kefír. Nemusíte se vyhýbat ani tvarohu, sýrům (mimo plísňové druhy) nebo vejcím. Pozor na slazené jogurty či jogurtové nápoje, mléčné rýže, pudinky apod.

Z masa dejte přednost kuřecímu, rybám nebo mořským plodům.

Postupně doplňte ovoce

Po výše zmíněných 14 dnech můžete do jídelníčku zařadit také ovoce, hlavně citrusy a kyselá jablka nebo hrušky. Nedoporučuje se jíst sladké druhy – banány, hrozny, meruňky, broskve atd.

Občas si můžete dát celozrnné pečivo, neloupanou rýži, pohanku nebo jáhly. Těstoviny také jedině celozrnné.

Ze stravy se musí vyloučit bílá mouka a výrobky obsahující cukr, tzn. bílé pečivo, koláče, koblihy, sušenky, ale také sušené ovoce a alkohol (mimo suchého bílého vína), slazené čaje a limonády. Vynechejte marmelády, med nebo kakao. Pozor na kompoty a kečup.

Jako pochutinu si můžete dopřát všechny druhy ořechů, dýňová, sezamová nebo slunečnicová semínka.

Omezte používání soli, kořeňte spíše bylinkami. Vyhněte se konzervám a instantním jídlům všeho druhu.

Nezapomínejte na tekutiny

Tekutiny vyplavují metabolity ven z těla, proto nezapomínejte na pitný režim. Denně vypijte alespoň 2,5 litru tekutin. Nejlepší volbou je čistá voda, zeleninové šťávy, bylinkové čaje, 4aje Lapacho a Maté. Hodně omezte pití kávy a černého čaje.

Dieta by měla trvat 3 – 6 měsíců. Protože však vychází ze zásad zdravého stravování, pokračujte v ní i nadále?

Funkci imunitního a lymfatického systému zlepšíte pravidelným cvičením a masážemi.

Probiotika na pomoc

Abyste pomohli znovu nastolit mikrobiální rovnováhu ve střevech, můžete konzumovat také preparáty obsahující probiotika. Jedná se o potravinové doplňky (ale také potraviny – jogurty) obsahující živé bakterie, které jsou součástí normální střevní mikroflóry.

Někdy se doporučuje tuto dietu podpořit tzv. kávovými klyzmaty, protože káva je dobrým rozpouštědlem kalů usazených na střevní stěně. Dvě až tři lžíce mleté kávy zalijte půl litrem čisté pitné vody a přiveďte k varu.

Pět minut vařte, poté nechte zchladnout na teplotu těla. Před použitím přeceďte přes jemný cedník nebo kávový filtr. Klystýr byste měli aplikovat po stolici a udržet jej alespoň 15 minut.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.