Mykóza.com

Nejčastější vaginální onemocnění

Vaginální mykóza

Vaginální mykóza je onemocnění týkající se žen každého věku, povolání nebo zázemí, je nejčastějším problémem, kvůli kterému ženy navštěvují svého gynekologa. Vaginální mykóza je známá také jako kvasinková infekce nebo kandidóza – pojmenovaná podle jejího nejčastějšího původce – kvasinky Candidy albicans.

Ta se běžně nachází v pochvě i střevech, problém nastává, jakmile se kvasinky nadměrně rozmnoží. Během života se s touto nepříjemností setká až 75 % žen, až polovinu z nich pak bohužel obtěžuje opakovaně.

Hlavní příznaky vaginální mykózy

K hlavním příznakům kandidózy patří svědění a pálení v oblasti poševního vchodu, bělavý nebo nažloutlý výtok tvarohovité konzistence většinou bez zápachu, pálení a bolest při močení a pohlavním styku. Poševní sliznice bývá mnohdy prosáklá a zarudlá.

Kvasinky si libují v teplém a vlhkém prostředí s omezeným přístupem vzduchu. Nenoste proto těsné, neprodyšné a silonové prádlo či kalhoty, v létě na sobě nenechávejte vlhké plavky. Negativně působí také chlorovaná voda. Pokud mykózami trpíte, bazénům se raději vyhýbejte. Po každé koupeli kůži genitálu dostatečně vysušte.

Větší riziko na mykózu s cukrovkou

Mykózou trpí častěji ženy s cukrovkou, mají vyšší hladinu cukru v krvi a kvasinky cukr milují. V boji s touto chorobou se proto vyhýbejte stravě bohaté na sacharidy (sladkosti, bílé pečivo, alkohol). Na místo toho zařaďte do jídelníčku kysané mléčné výrobky (jogurty, acidofilní mléka apod.), popř. potravinové doplňky s probiotiky.

Pomáhají obnovit správnou mikroflóru jak v pochvě, tak ve střevech. K narušení poměru „správných“ a „špatných“ mikroorganismů dochází také při užívání antibiotik. Antibiotika zabíjí bakterie udržující správné pH pochvy, na kvasinky a plísně nepůsobí, ty pak mají vytvořeny ideální podmínky k růstu.

Nepodceňujte ani nepřeceňujte hygienu

Dále toto onemocnění souvisí se špatnou hygienou, jak ve smyslu nedostatečném, tak ve smyslu nadměrném, kdy se narušuje přirozené prostředí v pochvě a vytváří se ideální podmínky pro šíření kvasinek. Nevhodné je používání parfémovaných mýdel, ale také tamponů a vložek nebo toaletního papíru.

Častou příčinou šíření kvasinek je stres, který snižuje imunitu a je spouštěčem uvolňování látek, které vznik mykózy podporují.

Šíření infekce napomáhají drobné ranky vzniklé škrábáním nebo při pohlavním styku. Svědivá místa se proto snažte nedráždit a při sexu dbejte na dostatečnou lubrikaci.

Mykóza je častým problémem v těhotenství

Mykóza je častým problémem těhotných žen. Dochází ke zvyšování hladiny estrogenu v krvi a současně ke zvětšení množství glykogenu v poševních buňkách. Stejný problém nastává při hormonální terapii v období přechodu.

K rozmnožení kvasinek může někdy dojít také bez zjevné příčiny.

K léčbě vaginální mykózy se používají tzv. antimykotika ve formě kapslí, tablet, globulí nebo krémů, které se zavádí rovnou do pochvy. Tyto přípravky jsou volně prodejné v lékárnách.

Léčba doma jen s jistotou

Jste-li si kvasinkovou infekcí jistá, můžete se nejprve zkusit léčit sama. Pokud jste se však s touto infekcí setkala poprvé, vaše potíže i přes samoléčbu přetrvávají, stále se opakují nebo jste těhotná, navštivte lékaře ihned. Ten vás vyšetří, určí přesnou diagnózu a doporučí vhodnou léčbu.

Přestože vaginální mykóza nepatří mezi pohlavně přenosné choroby, můžete si ji s partnerem vzájemně předávat (i přesto, že partner bývá obvykle bez příznaků). Proto je při opakovaných problémech vhodné přeléčit oba partnery.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.